« Ožujak 2024 »

Ovaj mjesec: 2008
Leone i Renato na Konferenciji u Parizu
Autor: Željko Kelava, 30. 11. 2016.

Gradonačelnica Pariza Anna Hildago i gradonačelnik Medellina Federico Gutierrez organizirali su drugu po redu svjetsku Konferenciju za inkluziju, inovativnost i prilagodljivost na promjene u gradovima "Cities for Life" (Gradovi za život) u Parizu od 21. do 22. studenog 2016.

23 tinejdžera iz 10 zemalja i sa pet kontinenata imali su jedinstvenu priliku sudjelovati na konferenciji i podijeliti svoje vizije i nade za gradove  budućnosti. Dva tinejdžera iz Hrvatske, Leone i Renato Brašnić, pozvani su na konferenciju zajedno sa djecom iz Indije, Filipina, Ekvadora, Egipta, Burkine Faso, Rusije, Madagaskara, Španjolske i Francuske.

U dva dana, više od 500 lokalnih čelnika, korporacija i stručnjaka iz cijelog svijeta su kroz kreativne radionice i tematska izlaganja podijelili ostvarena i planirana rješenja za izgradnju i održavanje inkluzivnih gradova budućnosti. Gradonačelnici 100 najrazvijenijih gradova podijelili su svoje vizije s izabranim dužnosnicima i čelnicima vodećih svjetskih kompanija.

Gospođa Dominique Versini, zamjenica gradonačelnice Pariza inzistirala je da na konferenciji "Cities for Life" budu pozvana djeca koja mogu predstaviti  svoj pogled na budućnost života u gradovima u svijetu. Gradonačelnica Pariza Anna Hildago prihvatila je prijedlog i otvorila mogućnost djeci da pred stručnom publikom iznesu svoje vizije i planove. Izbor djece i organizaciju njihovog boravka povjeren je organizaciji  Secours Populaire France i UNICEF-u koji su partneri inicijative.

Odabrana djeca su u dobi od 12 do 16 godina i dolaze iz različitih socioekonomskih okruženja. Većina djece je prvi put putovala u stranu zemlju. Na konferenciji je prisustvovalo pet pariških dječaka od kojih su dvojica imigranti bez roditelja. Nakon vođene ture po Parizu, dva dana su se pripremali za prisustvovanje Konferenciji na kojoj su ujutro iznijeli svoje stavove gradonačelnicima najvećih gradova svijeta i čelnicima vodećih svjetskih kompanija. Popodne su bili "ljudske knjige" -  pričali su svoje priče, svoje vizije i želje za budućnost Parižanima koji su birali koju "ljudsku knjigu" žele poslušati.

Tijekom dva dana izlaganja djeca su potaknuta na razmišljanje o načinima jačanja solidarnosti u velikim gradovima koji su pogođeni velikim rastom međusobne nejednakosti. Dva dana ispunjena  radionicama i igrokazima rezultirali su s mnogo lijepih i hrabrih ideja za gradove budućnosti.

Sve rasprave su se vodile na tri jezika, propitivalo se točno značenju riječi inkluzija, inovacija i prilagodljivost na promjene.

Većina djece je podijelila svoju zabrinutost zbog nedovoljne uključenosti starijih i osoba s invaliditetom u svakodnevni život gradske sredine, zagađenju okoliša, korupciji i sigurnosti.

Njihova razmišljanja su otvorila teme kao što su zagađenje, propadanje naselja radničke klase, obrazovanje, zlostavljanje, itd.

Leone i Renato su zastupali djecu hrvatske na konferenciji "Cities for Life", gdje su ukazali na potrebu podizanja svijesti o pravima djece, posebno djece s invaliditetom i djece koja žive u ruralnim sredinama. Leone je ispričao priču o životu sa psom pomagačem, o mnogim arhitektonskim preprekama s kojima se susreće kao osoba koja koristi invalidska kolica, o školskom sustavu koji se treba otvoriti i prilagoditi standard za svu djecu bez obzira na različitosti i pružiti svima jednako pravo za obrazovanje. Renato je ispričao priču o različitom standardu obrazovanja djece s posebnim potrebama u gradu i u manjim sredinama, o svojoj strasti za učenjem i razvojem, o tome kako se pokušava izdići iznad prepreka na koje nailazi u gradu i napraviti promjenu na bolje. Često čujemo kako svijet očekuje da se tinejdžeri ponašaju kao odrasle osobe pa zato želimo da nas svijet čuje što želimo reći isto kao što slušaju kada odrasli iznose svoje mišljenje!

Zahvaljujemo i čestitamo Leonu i Renatu na prezentaciji Hrvatske, Zagreba i naše škole.

Fotografije sa Konferencije pogledajte u "Foto-galerija" -"Pariz 2016"

Priloženi dokumenti:
Leone_&_Paris.docx (16.22 KB)