Posjet slovenskih GLOBE profesorica
Autor: Nataša Jakob, 25. 10. 2023.

U sklopu ERASMUS KA1  projekta ugostili smo učiteljice iz Slovenije te s njima odradili aktivnosti koje su uključene u GLOBE program. Kolegice smo upoznali s GLOBE protokolima te im prezentirali primjenu GLOBE protokola u nastavi kemije, fizike i biologije i izvannastavnoj aktivnosti GLOBE.

Profesorica Irena Škarica Milek  prezentirala je primjenu GLOBE protokola za kiselost vode i tla u nastavi kemije kao bi naglasila utjecaj zagađenja u okolišu. Profesorica Natalija Kirčenkova prezentirala je primjenu GLOBE protokola iz biometrije za određivanje visine i opsega stabla , protokol iz fenologije za duljinu lista u nastavi fizike kao vježbu za mjerenje duljine i procjenjivanje duljina te pretvaranje mjernih jedinica. Profesorica Lidija Žišković prezentirala je kako GLOBE protokol za duljinu i širinu lista možemo koristi za problemske zadatke iz genetike s ciljem uočavanja važnosti stanične diobe, povećanja broja stanica i aktivne površine lista. GLOBE protokol iz fenologije koristili smo za određivanje boje listova uz uočavanje važnosti fotosinteze i vegetacijske sezone za različite vrste biljaka. Učenici koji su uključeni u izvannastavnu aktivnost GLOBE pokazali su dio svojih mjerenja u školskom vrtu na pedološkoj postaji gdje su mjerili temperaturu tla i trenutnu temperaturu zraka. Prema opažanjima srijeda je bila sunčana, postotak naoblake oko 70 %, oblaci većinom cummulusi, trenutna temperatura zraka bila je 23 stupnja, površinska temperatura tla 21 stupanj, temperatura tla na dubini od 5 cm bila je 19, 2, a na dubini od 10 cm 18,3 stupnja. Učenici su komentirali svoje podatke i tako pokazali svoje iskustvo i znanje.

Svi smo uživali u druženju i razmijeni iskustava i novih ideja, stoga se veselim velikoj mogućnosti za daljnjom suradnjom. Hvala svim sudionicama GLOBE programa.