Filmska družina ZAG po četvrti put na Unicefovom Festivalu o pravima djece
Autor: Željko Kelava, 29. 10. 2012.

Nakon Zagreba i Rijeke i Osijek će ugostit 4. izdanje Festivala o pravima djece koji se ove godine paralelno održava u 8 gradova od 19. do 22. studenoga 2012. godine.

Festival organizira Ured Unicefa u Hrvatskoj u suradnji s Uredom pravobraniteljice za djecu, Hrvatskim filmskim savezom, uz partnerstvo Hrvatskog telekoma i Blitz Cinestara, te podršku Hrvatskog audiovizualnog centra i Grada Zagreba.

Četvrto izdanje Festivala održava se pod pokroviteljstvom Predsjednika Republike Hrvatske prof. dr. sc. Ive Josipovića.

Domaćin ovogodišnjeg Festivala je Goran Grgić, poznati osječki glumac i predsjednik Hrvatskog društva dramskih umjetnika.

Različitost je tema ovogodišnjeg Festivala o pravima djece.

FD ZAG sudjeluje s dva dječja dokumentarna filma.

Film Brašnići (prikazuje Renata i Leonea, djecu s posebnim potrebama, koji se školuju po redovnom programu u našoj školi) bit će prikazan na otvaranju Festivala u Dječjem kazalištu "Branko Mihaljević" 19. studenoga točno u podne.

Drugi dan, 20. studenoga u 12 h, u svim će se kinima Blitz Cinestara u Zagrebu, Rijeci, Zadru, Splitu, Šibeniku, Osijeku, Dubrovniku i Varaždinu, prikazati niz filmova djece i mladih iz Hrvatske koji govore o dječjem prijateljstvu, ljubavi i školovanju. Na toj će projekciji biti prikazan i naš film Volim film u kojem učenici i učitelji naše škole govore

kakve filmove vole gledati i zašto.

Festival o pravima djece poseban je po tome što je prvi i jedini u Hrvatskoj u potpunosti inkluzivan jer su svi filmovi i popratne aktivnosti, poput radionica, prilagođeni osobama s oštećenjem vida ili sluha. Slijepe i slabovidne osobe služe se slušalicama kako bi pratile naracije filmova, dok su za osobe s oštećenjem sluha svi filmovi titlovani.

U Osijeku će nas predstavljati vrijede zagovke osmašice (Ana-Marija Filić, Lara Kajba, Antonija Maričić i Ana Tomkić) i šestašice (Lukrecija Bednjički i Paula Dodić) i njihove mentorice Melita Horvatek Forjan, prof. i Nataša Jakob, prof. – voditeljice FD ZAG.

Zagovke sretno u Osijeku!