Županijsko Stručno vijeće učitelja hrvatskog jezika - Dječji filmovi i radijske emisije u korelaciji s nastavom književnosti
Autor: Nataša Jakob, 28. 6. 2021.

Na današnjem Županijskom stručnom vijeću učitelja hrvatskog jezika u OŠ Granešina predavačice su bile naše učiteljice Hrvatskoga jezika i savjetnice Melita Horvatek Forjan i Nataša Jakob te knjižničarka Ana Brčić Bauer. Tema skupa bila je Dječji filmovi i radijske emisije u korelaciji s nastavom književnosti. Naše učiteljice podijelile su primjere dobre prakse s učiteljima drugih osnovnih škola te prikazale projekte kojima smo obilježavali Godinu čitanja. Naglasak je bio na važnosti poticanja čitanja te razvoju kompetencija čitalačke pismenosti, što je svakako vrlo zanimljiva tema svakom učitelju.

Prvo predavanje Dječji filmovi u korelaciji s nastavom književnosti – sat lektire održale su naše voditeljive FD ZAG Melita Horvatek Forjan i Nataša Jakob te projicirale i interpretirale nekoliko filmova naših filmaša. Dječji film može poslužiti kao motivacija za obradu lektirnoga djela ili se njime može aktualizirati poruka filma. Takav način interpretacije lektirnih djela potiče i samostalan rad učenika – izradu videomamaca za čitanje.

Predavanje Dječje radijske emisije u korelaciji s nastavom književnosti – sat lektire održala je voditeljica Radijske družine ZAG Ana Brčić Bauer ponudivši nekoliko primjera primjene dječje radijske emisije tijekom sata interpretacije lektirnoga djela. Sudionici su bili upoznati s mjesečnim projektom učenika Moja slikovnica od ideje do realizacije u Noći knjige te projektima Čitanje ne poznaje granice i Čitajmo zajedno - čitajmo naglas: zaboravljene knjige, a sve s ciljem poticanja čitanja u Godini čitanja.