Natječaj Oboji svijet šarenim bojama tolerancije
Autor: Nataša Jakob, 20. 10. 2021.

„Oboji svijet“ natječaj Foruma za slobodu odgoja prilika je da i ove godine (11. godinu zaredom) čujemo glas djece i mladih, potaknemo njihovu kreativnost te da svi zajedno upoznamo i promislimo o važnosti tolerancije.

U kontekstu protekle godine koja je u znaku COVID-19 pandemije i krize te potresa u nekoliko hrvatskih regija, kao i rastućim problemima mentalnoga zdravlja, ključna su pitanja ovogodišnjeg natječaja:

Tolerancija danas: što kad se ne slažemo?

Kako jedni druge prihvaćamo i podržavamo?

Poštujemo li različito mišljenje?

Upoznajemo li i cijenimo drugačije od sebe?

Kako prihvaćamo sebe i promjene koje nam se događaju?

Stoga, dobro pročitajte Poziv te Pravila natječaja koji će u našoj školi biti otvoren od 25.10. do 12.11. Veselimo se vašim kreativnim radovima i projektima kroz koje ćete nam predstaviti kako bojite svijet.

Natječajem Oboji svijet otvorenim za sve škole u Hrvatskoj potiče se dječja kreativnost i umjetničko izražavanje u području stvaranja inkluzivne i prihvaćajuće školske klime te poštivanja i uvažavanja različitosti među grupama i pojedincima.

Opća skupština Ujedinjenih naroda 1996. godine pozvala je sve članice na obilježavanje 16. studenog kao Međunarodnog dana tolerancije, dana koji nas podsjeća na poštovanje i uvažavanje drugačijih od nas u skladu s Deklaracijom o principima tolerancije.

Organizacijom  natječaja „Oboji svijet“ te nagrađivanjem odabranih umjetničkih radova učenika i učenica osnovnih i srednjih škola iz cijele Hrvatske želimo pružiti prostor i priliku djeci i mladima da podijele svoje ideje o toleranciji i poštivanju različitosti te svoje viđenje ključnih problema današnje generacije mladih, kao i svoje vizije budućnosti. Djeci i mladima svake godine postavljamo pitanja: Kako oni žive svoje različitosti? Gdje ih sve primjećuju? Kako razumiju različitosti koje ih okružuju? Kako prihvaćaju različitosti i što poduzimaju? Na koji način doprinose prihvaćanju i poštivanju različitosti unutar svoje okoline?

Uz kreativni natječaj, u sklopu programa provodimo različite projekte u suradnji sa školama, objavljujemo nastavne pripreme i druge publikacije te održavamo seminar „Oboji svijet“ za djecu i odrasle.