preskoči na sadržaj

Osnovna škola Marije Jurić Zagorke Zagreb

Login
Korisni linkovi
Lista linkova je prazna
Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

Brojač posjeta
Ispis statistike od 10. 6. 2011.

Ukupno: 481225
Ovaj mjesec: 1234
Ovaj tjedan: 260
Danas: 15
Kutak za roditelje
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Polazak djeteta u školu
Autor: Željko Kelava, 13. 6. 2011.

Polazak djeteta u školu vrlo je značajan događaj kako za dijete tako i za roditelje te otvara brojna pitanja i dileme. Dijete ulazi u svijet većih obveza, odgovornosti i nove organizacije života pa mu je potrebna pomoć da se ne bi osjećalo nemoćno. 


Spremnost za školu odnosi se na različite aspekte dječjeg razvoja koji omogućavaju djetetu da odgovori na sve zahtjeve škole. Osim tjelesne i emocionalne spremnosti te razvijene grafomotorike, bitno je da vaš mališan bude potpuno samostalan u obavljanju svakodnevnih zadataka poput jela, pranja ruku i odijevanja. Osim toga, dijete bi trebalo znati otključati i zaključati vrata, samo uzeti jednostavan obrok, znati osnovne podatke o sebi i ukućanima te biti svjesno opasnosti poput razgovora s nepoznatim osobama.

Dobro je da ima razvijene (pred)vještine čitanja i pisanja, govor i rječnik te pojam broja, a svaki prvašić trebao bi razumjeti pojmove prostornih i vremenskih odnosa.

Nova situacija u kojoj se dijete nalazi znači da će trebati poštovati i nova pravila pa će morati kontrolirati svoje emocije.

Za jednog školarca koji će tek započeti taj novi i uzbudljivi život ovo je podugačka lista, a vi sve možete učiniti zabavnim i radosnim događajem kroz igru.

 

Što možete učiniti?


Razvijte pozitivne stavove djeteta prema školi i učitelju – to znači da nikada nećete dijete plašiti školom niti mu prijetiti njegovom učiteljicom. O školi pričajte kao o mjestu na kome će dijete puno naučiti, postati pametnije, raditi zanimljive stvari. Ne gradite sliku idealnog učitelja već sliku realnog čovjeka koji pomaže djeci da nauče mnoge zanimljive stvari.

Razgovarajte s djetetom o tome što ga čeka i kakav će otprilike biti jedan dan u školi. Možete odglumiti jednu svakodnevnu situaciju, od polaska u školu, sjedenja na satu (ne dulje od 15 minuta) ili primjerice jednog osnovnog matematičkog zadatka. Također, možete nekoliko puta zajedno odšetati do škole da dijete upamti put. Mališanu je važno naglasiti da igra ne prestaje polaskom u školu i da će imati vremena za stvari koje ga vesele.

Društvene igre poput Čovječe ne ljuti se pomažu za osnovno matematičko predznanje, a zajedničko čitanje slikovnica, pisanje, bojanje i crtanje pomaže djetetu da se približi svijetu slova.

Ako još niste, zajedno krenite po školski pribor i neka dijete odabere, primjerice, pernicu sa svojim omiljenim likom iz crtića.
Zajedno s djetetom upisujte ime na knjige i bilježnice. Pripremite kutak u kojem će dijete svakodnevno pisati zadaće, da na njemu nema puno sadržaja koji će odvlačiti njegovu pažnju.
To je vrlo važno jer tako stječe radne navike.

Potrudite se svaki dan razgovarati s novim školarcem što je proživio i kako doživljava novu sredinu te mu pomognite u pisanju zadaća. No pazite da ne pišete zadaće umjesto njega. Vaš je zadatak pomoći djetetu da samo dođe do odgovora i rezultata.

 

Naučite dijete da zna svoju adresu stanovanja, da zna gdje mu roditelji rade i da zna brojeve telefona roditelja.

 

Pažljivo planirajte godišnji odmor – ostavite nekoliko dana kako bi mogli otpratiti dijete u školu i dočekati ga po povratku iz škole.


Prvi dan škole obilježite malom proslavom. Možete napraviti tortu ili kolač, pozvati bake, djedove ili drage djetetove prijatelje te se zajedno veseliti novoj stranici u životu vašeg klinca. 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju